Zmaganie się przeciwko szkodliwym oparom

Zmaganie się przeciwko szkodliwym oparom

Dzień Czystego Powietrza obchodziliśmy parę dni temu.Z tej właśnie przyczyny warto nabrać odrobinę refleksji nawiązujących do wielkiego problemu, pojawiającego się w obrębie całej Polski. Mowa tu naturalnie o smogu, który z pewnością może okazać się dla całego społeczeństwa naprawdę niezwykle katastrofalny. Niebezpieczne toksyny, które wdychamy niemal w każdy dzień, mają niewątpliwie do czynienia z nieustannym rozpowszechnianiem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się praktycznie cały świat już mniej więcej rok. Definitywnie warto regularnie objaśniać czym jest degradacja powietrza oraz jakimi sposobami można z tego rodzaju problemem walczyć.


Z okazji wspomnianego Dnia Czystego Powietrza raptem w kilku stacjach telewizyjnych został poruszony ten właśnie temat. Warto przede wszystkim mieć świadomość, że dzisiaj w Polsce rozpoczął się sezon grzewczy, a razem z nim powrócił również problem ze smogiem. Jedną z dobrych metod na przeciwdziałanie zatruciu powietrza jest ogrzewanie naszych mieszkań w sposób ergonomiczny i skuteczny. Około połowę smogu w Polsce produkujemy my sami w naszych domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie rozmontujemy kotłów, które zanieczyszczają nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także podłączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Prezes spółki, Piotr Woźny oświadczył, iż wyrabiana przez tę spółkę energia za około dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również to, że problem ze smogiem oraz z COVID można ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia COVID ukazała się w lokalizacjach o niezwykle wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin a także we włoskej Lombardii.


Jeżeli chodzi o smog bezsprzecznie warto również zdawać sobie sprawę z tego, co w zasadzie jest podstawową przyczyną. A zatem jest to tzw. niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara szkodliwych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, dioksyny, a więc związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby metale ciężkie. Znajomość tych wspomnianych specyfikacji jest nadzwyczajnie ważna, głównie ze względu na nasze zdrowie oraz zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.